4.07.2017

Pojmy a dojmy


Jockum Nordström


Louise Bourgeois

Nevím jestli jsem slovní puntíčkařka a vadí mi věci, které jiné nechávají chladnými. Nebo jestli u mne prostě jde o slovní a vizuální spojení, která už jsou přežitá.
Konkrétně mám problém u slov galerie, ilustrace a atelier :-)
Galerie. Pro mne je galerie spojená s uměním. Tečka. Slovní spojení prodejní, nákupní galerie mi hrozně vadí. Galerie konzumu... Vadí mi i u malých krámků, kde se prodává více či méně zdařilý výběr rukodělných výrobků.
Ilustrace. Proč se dnes v podstatě všmu co je použité na jakýkoliv podklad, k jakémukoliv účelu říká ilustrace? Pro mne je ilustrace spojená s knihou. Partner, doprovod, spoluhráč textu. Sama nevím, jak kategorii výtvarných motivů použitých většinou na předměty s užitnou nebo dekorativní funkcí nazvat. Užitá ilustrace? Nevím a zajímal by mne názor nějakého teoretika.
Atelier. místo kde vzniká umělecké dílo.Vysoké umění.  Nebo ještě atelier / obor na vysoké umělecké škole. Nerozumím tomu, proč dnes každý, kdo něco kutí, vyrábí má atelier. Co je špatného na slovu dílna? Studio?
Tak co, jsem hnidopich? Nebo to cítíte podobně?

100 umělců v atelierech
Alfred Kubin - Jak ilustruji

11 comments:

 1. Ale ne And, nesi "hnidopich", jen se (snad) snažíš dát těm slovům jejich pravý význam. Jejich původní význam, který se tak snadno ztrácí, ale už hůř hledá. Je dobré si to občas připomenout a vrátit slovům ale i činům jejich pravé vlastnosti.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji Lind, je to takový povzdech do prázdna.

   Delete
 2. Pravdu máš a hnidopich nejseš! Rozumím tomu. Stále marné tápu nad důstojnějším pojmenování svých "malůvek", když vím, že to ilustrace nejsou. Někdy sklouznu k líbivému slovu "ilustrace" a vzápětí se za tu pýchu stydím. Ale to pravé slovo, to bych potřebovala znát taky! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já myslím,jak jsem psala i na FB, že by se ty práce měly prostě nazývat podle techniky.

   Delete
 3. Jo, teď jsem si vzpomněla díky jednomu blogu, co rozčiluje tak trochu mne... Když někdo říká každýmu třešňovýmu stromu sakura! Takže spousta blogerek teď píše, jak u nás kvetou sakury... Ale pokud vím, tak je tu furt víc těch třešní, než japonských sakur a neříkejte mi, že mají všechny za okny japonský stromy místo klasických chrupek. Nevěřím! :))) Tak to zas štve mě :).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jsme země sakur a ateliérů :-)

   Delete
  2. Óoo, my se máme! :)

   Delete
 4. Andreo, to je tak, když někdo sám sobě chce přidat na lesku. Pak mu slovo dílna připadá moc ubohý, tedy odchází patlat cokoliv do ateliéru.
  Podobně to mám se slovem tvorba. Když někdo napíše "...celý víkend jsem tvořila" a výsledkem je upatlaná velikonoční dekorace do oken, pak je to slovo taky devalvovaný.

  ReplyDelete
 5. Anonymous4/10/2017

  Parádní odkaz. On se ten Pravý ateliér pozná snadno, vypadá sám o sobě jako umělecké dílo. :)

  ReplyDelete

Milé návštěvy, děkuji všem známým i neznámým za zastavení a komentáře.