5.20.2019

Učení a učení


Před více než sedmi lety, po sedmileté zkušenosti na státní vysoké škole, jsem se zařekla, že už nikdy nikoho nic učit nebudu. Ale ono je učení a učení.

Učím zase, ale jinak. Bez administrativního molocha. Bez tlaku na zvyšování kvalifikace v podobě sbírání dalších titulů. Schopnost učit a něco předávat se bohužel počtem titulů za a před jménem nezvyšuje. Většinou. Ale zvyšuje se plat a jistota, že se v instituci udržíte až do důchodu nebo dlouho přes důchod. A to i v případě, že jste zamrzli ve své době a mladé generaci už nemáte co předat. Ale pozor, tohle není v žádném případě generalizace a neplatí to pro všechny. Znám mnoho úžasných profesionálů, kteří ač věku vysokého, neustrnuli a jsou často duchem mladší, než jejich studenti.
Ale školy bohužel ty otitulované kmety potřebují. Protože akreditace. Stejně tak potřebují doktorandy. Protože akreditace. Ti ale často nemají dost času na učení, ani dostatek životních zkušeností. A i ty jsou, podle mého názoru, důležité.
A tak učím bez výhody pravidelného příjmu,bez stravenek a jiných "bonusů".
Ale učím svobodně, s radostí a hlavně ty, kdo o to stojí.
Tři malé umělce. Jsou šikovní, baví je to a mne to baví s nimi.


Dospělé na kurzech. Jsou šikovné ( muži se zatím nepřihlásili :-) ), baví je to a mne to baví s nimi.
Těší mne předávat to, co umím, povídat si o práci, někoho nadchnout, někoho postrčit, někoho inspirovat. A co víc ( a to jsem tedy sama od sebe vůbec nečekala,) baví mne dělit se o moje nasyslené poklady v podobě starých papírů, fotografií, obálek, papírů...Proto jsem se rozhodla, že nabídku kurzů rozšířím. Od podzimu. Na tu dobu chystám ještě jiné, velké změny, které se týkají eshopu. Tak se těšte! Já už se těším! 
A protože chci, aby se ty změny líbily i vám, ptám se O jaké kurzy byste měli zájem? 
Prosím, napište mi do komentářů jaký kurz by vás zajímal. Případně sem napište vaše tipy na to, co byste se rády naučili a myslíte si, že já bych vám mohla být ku pomoci. Jsem moc zvědavá na vaše tipy.


3 comments:

  1. Moc hezky napsané. Havířov se na tebe těší!

    ReplyDelete
  2. Mne by zajímal např. kurz "Jak se ilustruje kniha" :)

    ReplyDelete

Milé návštěvy, děkuji všem známým i neznámým za zastavení a komentáře.